Dökümanlar

EPDK'NIN 15. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ

İÇ BAŞLIK: EPDK’NIN 15. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun 15. kuruluş yıldönümü Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın da onur konuğu olarak katıldığı bir yemekle kutlandı.

Enerji Uzmanları Derneği tarafından düzenlenen yemekte Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez ile EPDK eski başkan ve kurul üyeleri de hazır bulundu

Yemekte konuşan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz enerji piyasasının en ücra köydeki vatandaştan en büyük şirketin yöneticisine kadar herkesi ilgilendirdiğini belirtti, “bu piyasayı herkesin faydasını gözeterek, adaletle işletmek ve geliştirmek gibi zor ve hassas bir görevimiz var. Biz bunun bilincindeyiz ve bu gayretle çalışıyoruz” dedi.

Enerji piyasalarının adil ve sürdürülebilir şekilde işleyişinin devamı için hassas bir çizgide görev yaptıklarını ifade eden Başkan Yılmaz şunları kaydetti:

"Bunu yaparken olmazsa olmazımız her zaman istişare etmek. Sektör temsilcileriyle, tüketicilerimizle, bakanlıktaki arkadaşlarımızla hep istişare içerisinde ülkemiz için sektörümüz için doğruyu yapmaya gayret ediyoruz. Düzenlemelerimizi yaparken hem vatandaşlarımızın çıkarları hem de sektörümüzün menfaati doğrultusunda ve elbette hükümetimizin enerji politikaları çerçevesinde yapıyoruz. Bu noktada sayın Bakanımıza ortaya koyduğu vizyon nedeniyle ayrıca teşekkür ediyorum."

 EPDK'nın 15 yılı aşan deneyimiyle enerji piyasalarının serbestleştirilmesi ve düzenlenmesinde artık uygulamaları takip edilen bir kurum haline geldiğini anlatan Başkan Yılmaz şu ifadeleri kullandı:


"Vatandaşlarımızın enerjiyi daha kaliteli kesintisiz ve daha ekonomik olarak kullanması, milli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının ülkemize kazandırılması, Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşması için üzerimize düşen sorumluluğu bihakkın yerine getirmeye devam edeceğiz. Şunu gururla ifade edebilirim ki, uluslararası işbirliklerimiz ile pek çok ülkenin düzenleyici kurum ve kuruluşları için örnek teşkil etmekteyiz."

2016 yılının zor bir yıl olduğunu ve yaşanan olağanüstü süreçten EPDK'nın da etkilendiğini kaydeden Başkan Yılmaz, "bunun neticesinde Kurumuzdan bazı kanserli hücrelerin atılması da geleceğimiz adına EPDK’nın daha iyi işleyen daha milli bir kurum olması noktasında bana cesaret verdi" diye konuştu.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından EPDK'da yaşananlara ilişkin şunları söyledi:

"Şunu açıklıkla söylemek istiyorum, yaşadığımız o berbat günün ertesi günü bazı personelimiz gelip ‘sayın Başkanım, eğer bize 20 saat çalışmak düşüyorsa biz kesinlikle gocunmadan aşkla şevkle çalışmaya hazırız’ diyerek bizzat şahsıma geldiler. Bu çalışma azmiyle bu vatan kaygısıyla böyle bir milli bakışın kurumumuzu nereye götüreceği konusunda müthiş bir umutla beslenmiş oldum."

Bugüne kadar EPDK'ya emek vermiş bütün eski başkan ve kurul üyelerinin liyakate önem verdiğine dikkati çeken Başkan Yılmaz: "Biz de bu gayretle çalışmaya devam ediyoruz. Onlara eski demek çok doğru olmaz onlar eskimeyen arkadaşlarımız. Neden, çünkü buradaki görevleri bittiği takdirde piyasada hala danışmanlık yapabiliyorlar. Enerji sektörümüze ülkemize bir şekilde bilgi ve donanımlarından tecrübelerinden istifade ettirmek için gayret sarf ediyorlar" dedi.?

Yemeğe onur konuğu olarak katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da konuşmasında Türkiye'nin 15 yıllık dönüşüm yolculuğunda EPDK'nın önemli bir mesafe kaydettiğini vurguladı.

Enerji sektöründe yapılacak düzenlemelerde EPDK'ya büyük görev düştüğünü ifade eden Bakan Albayrak, son yıllarda yaşanan önemli küresel krizlere rağmen Türkiye'nin enerji sektöründe büyüyerek, kaynak çeşitliliğini artırarak altyapı yatırımlarına devam ettiğini ve Türkiye'nin geçen yıl elektrik üretiminin yüzde 49,3'ünü yerli kaynaklardan sağladığını söyledi.

Albayrak, sadece kapasiteler ve üretim değil fabrika ve Ar-Ge yatırımlarıyla da ilerlemenin süreceğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Bundan sonra daha fazla kaynak arayacağız, düzenleme yapacağız ve yatırımcının önünü açarak üçlü kazan-kazan resmine çok yoğun destek olacağız. Nükleeri de yapacağız, yerli kömürü de yapacağız. Daha zengin kalorifik değerli olan kaynaklarımızı geliştirmemiz lazım. Türkiye enerji için yılda 50 milyar dolar dışarı verirken, daha az vermeye başlayacak. Bu, birilerini üzecek, sinirlendirecek ve farklı yolları denemeye itecek. Bunu son 3-4 yıldır yaşıyoruz. Arkasında malum ülkelerin olduğu, terör örgütleri üzerinden, PKK'sı, FETÖ'sü, akıl akıl peşime takıl... Bu söylemlere katılanları da görüyoruz. Ciddiye almıyoruz, almayacağız. Hep aynı yemeği pişirirsen aynı oyu alırsın, gün gelir seçmenin seni tasfiye eder. Referandumdan sonraki süreç de Türk siyasetinde bir dönüşüm olacaktır. Bizim tek hedefimiz var, yeni ve büyük Türkiye'ye bir tuğla, bir taş daha nasıl koyarız? Bu noktada Türkiye için, 80 milyon için daha fazla üretmeye, büyümeye, gelişmeye nasıl katkı yaparız, buna bakacağız.15 Temmuz ruhuyla tüm Türkiye'yi kucaklayarak daha çok çalışacağız. İnşallah, Türkiye'yi çok daha iyi bir noktaya taşıyacağız."


27.02.2017 - 27.02.2017 Birimi : Basın Müşavirliği   Görüntülenme Sayısı: 1255